Get Adobe Flash player
Home Освіта та влада Основні проблеми системи вищої освіти в Україні та шляхи їх вирішення

Опитування

Як ви оцінюєте стан освіти в Україні за 5-ти бальною шкалою?
 

Статистика сайту

free counters

РГ ЗиГзаг

Яндекс.Метрика

Основні проблеми системи вищої освіти в Україні та шляхи їх вирішення

Рейтинг статті: / 24
НайгіршеНайкраще 
-                Чи має вища освіта в Україні якісь проблеми? ( Запитання до першого зустрічного)

-                Ти, що з глузду з’їхав? Звісно має. Їх безліч: корупція, недостатнє фінансування, недостатність висококваліфікованих викладачів, невідповідність навчальних програм нормам Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України, бездіяльність профкомів та студентського самоврядування, боротьба університетів за студентів.

Так, вища освіта в Україні не досконала. Та хіба взагалі існує хоч щось досконале? Відповідь – НІ. Немає нічого ідеального, проте до ідеалу треба прагнути.

 

Постає зустрічне запитання: лиш прагненням нічого не доб’єся, треба діяти, які ж методи слід застосовувати.

І на це запитання знайдеться відповідь: ЗМІНИ. Докорінна реформація ось єдиний спосіб комплексного вирішення ряду наріжних проблем. Проте тут постає одне але. Зміни повинні бути раціональними, доцільними, обережними і обґрунтованими. І не завадить послухатись підказки великого Вольтера “Вводячи щось нове не обов’язково руйнувати все старе, його теж можна використати, лиш надавши йому нового значення”(Царівна Вавилонська). Проте знову ж таки говорячи про будь-які зміни треба не забувати про питання ціни. Хоч як доводить нам класик філософсько-політичної думки Ніколо Макіавеллі “Ціна виправдовує засоби”, я осмілюсь з ним не погодитись.

Що ж повернемось до основного запитання: ПРОБЛЕМИ. Давайте спочатку двома словами окреслимо що собою являє університет (академія чи інститут) – заклад вищої освіти з власним статутом… СТОП!!!!!! А Конституція України передбачає зверхність держави над освітою. Таким чином ми бачимо що де-юре маємо законодавчу базу а де-факто “маємо те що маємо”(Л. Кравчук).

Невідповідність законів і дійсності породжує ще одну з найбільших проблем сучасної вищої освіти – КОРУПЦІЮ. Проте говорячи про корупцію я не впевнений хто з двох суб’єктів цього процесу більше винен: викладач, що бере хабара, чи студент, який його дає. Вирішувати хто з них породив корупцію ми не будемо. Та не слід забувати, що вона є найбільшим гальмом якості освіти.

КОНКУРЕНЦІЯ. Чи може вона бути проблемою, адже як зазначав К. Маркс у своєму “Капіталі” “здорова конкуренція породжує прогрес”. Ключовим словом тут є “здорова”. А от коли вона переростає у відверту боротьбу, це уже по моєму проблема. Зараз існує велика кількість ВНЗ куди прийом проводиться не на конкурсній основі (як цього вимагає Конституція), а за алгоритмом “Платиш = студент, не в змозі оплатити навчання = призовник”. А про яку ми можемо говорити конкурсну основу коли існують такі університети  де постійний недобір студентів, і що найцікавіше про такі університети знають лиш ті, хто там вчиться.

Проблем багато, та найбільша з них, на мою думку, в недостачі асигнування. Скрізь і всюди одна й та ж відповідь чиновників “у державі немає грошей…” А ніхто й не просить ці кошти з держбюджету. Нехай держава поверне собі монопольне право на заклади вищої освіти, а бюджет ВНЗ в яких студенти навчаються за кошти держави формується за рахунок “контрактників”.

Отже, я вважаю, що вирішити нагальні проблеми вищої освіти в Україні може лиш глобалізація та інкорпорація ВНЗ та встановлення над ними жорсткого державного контролю. А хто не згоден “хай перший кине в мене камінь”(Біблія)……………………(це гул каменів у польоті:)

Палисюк Олександр

Коментарі  

 
+6 #1 Льолик 14.01.2012 23:30
Стаття цікава, змістовна...Хочу підмітити, що це лише верхівка айсберга...а самих проблем у системі освіти набагато більше.
Та парадокс у тому, що вони нікого не хвилюють...
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На правах реклами:

Освітня бібліотечка

На правах реклами: